Zanim zaczniesz prace w ogrodzie

Najważniejsze zasady urządzania ogrodu

Bardzo istotne są rozmiary ogrodu – mogą one poważnie ograniczyć realizację niektórych przedsięwzięć. Trudno zmieścić na niedużej powierzchni altankę, grządki, trawnik, plac zabaw dla dzieci i basen. Trzeba wziąć pod uwagę swoje realne możliwości, a czasem z czegoś zrezygnować. Lepiej postawić na dopasowane do siebie elementy niż zdecydować się “na wszystko”, zagracając brzydko ogród. A więc przede wszystkim – umiar.

Park_ogrodek_jordanowski_002

W małym ogrodzie trudniej pogodzić
wszystkie pomysły z małą przestrzenią.

Nie bez znaczenia jest także naturalne ukształtowanie terenu. Na zupełnie płaskim ogródku otaczającym domek w osiedlu czy wręcz przylegającym do szeregówki trudno o naturalne górki i dołki. Można oczywiście zakupić ziemię i stworzyć wymarzone kaskady i oczka wodne, ale znów – czy rzeczywiście mamy na to wystarczająco wiele miejsca? Być może wystarczy w kilku miejscach dyskretnie rozmieścić kamień naturalny lub imitujące go płytki, tworząc stopnie albo ścieżki, by uzyskać przyjemny efekt, nie zajmując jednocześnie zbyt wiele miejsca.

O czym jeszcze warto pamiętać

Jeśli planujemy w najbliższej przyszłości zmiany w swoim ogrodzie, warto wcześniej dokładnie zaplanować, co chcemy zrobić. Jeśli mamy określone oczekiwania, możemy spróbować sformułować je samodzielnie. Nie każdy jednak jest uzdolniony w tym kierunku – czasem brakuje nam przestrzennej wyobraźni lub nawet pomysłu, jak poprawić to, co się nam nie podoba. Warto wówczas skonsultować się z dobrym projektantem przestrzeni. Można też skorzystać z porad specjalistów zajmujących się ogrodami. Ich porady mogą okazać się bardzo cenne i uchronić nas przed niepotrzebnymi kosztami.

ławka w ogrodzie

Decydując się na przeróbkę ogrodu warto pamiętać o jeszcze jednej ważnej kwestii – całe otoczenie, czyli zieleń wokół domu i sam budynek, powinny komponować się w jedną, harmonijną całość. Jeśli w stylu budownictwa dominuje nowoczesny, surowy styl, można go złagodzić dobierając łagodniejszą stylistykę otoczenia. Jeśli natomiast chcemy podkreślić pewne cechy architektury domu, także możemy uzyskać ten efekt przez dobór odpowiednich elementów do ogrodu czy na podjazd.