Dekoracje z naturalnych materiałów w ogrodzie

Tytuł brzmi dość przewrotnie, bo przecież w ogrodach są tylko naturalne materiały – mówimy w końcu na roślinach, glebie… Tymczasem zajmiemy się jednak materiałami, które mogą znacząco przyczynić się do ostatecznego wrażenia, jakie wywiera całość aranżacji ogrodowej. Te materiały to przede wszystkim kamień i drewno, czyli po prostu architektura ogrodowa.

Surowe piękno kamienia naturalnego

Jeśli chodzi o kamień naturalny, jego zastosowań w ogrodzie jest tak wiele, że trudno właściwie byłoby wymienić je wszystkie. Kamień może posłużyć jako element ozdobny, na przykład na klombie czy jako samotny głaz między krzewami lub w trawie. Może także pełnić funkcje małej architektury – ułożone ściśle przy sobie kamienie mogą tworzyć małą palisadę, oddzielającą rabaty kwiatowe od trawy lub grządki z warzywami od ścieżek. Czasem kamień naturalny, odpowiednio przygotowany – może posłużyć również jako podłoże alejki ogrodowej.

kamienie ogród trawa

Zwłaszcza w tym wydaniu kamień wypada szczególnie korzystnie. Kręte ścieżki ogrodowe wyłożone kamieniami wyglądają bardzo naturalnie, zwłaszcza po upływie pewnego czasu, jeśli pozwolimy trawie lub mchom wypełnić przerwy między kolejnymi kamieniami. Oczywiście można zdecydować się na zupełnie równe płyty z kamienia, między którymi wysypuje się piach lub grys – wtedy otrzymujemy o wiele równiejsze i pewniejsze podłoże oraz wrażenie większego porządku i okiełznania natury w jakimś stopniu.

Kamień pasuje również na wykończenia – można go wykorzystać na tarasach czy schodach, na przykład kupując gotowe stopnie schodów albo płytki, które przypominają prawdziwy kamień, wykonane z kruszywa lub mieszanin kamienia i jego pochodnych.

Drewno jako element dekoracji

Innym popularnym materiałem, chętnie wykorzystywanym w ogrodach, jest drewno. Doskonale wpisuje się w otoczenie oraz w stylistykę – podobnie jak kamień, znajduje zastosowanie zarówno w nowoczesnych aranżacjach, jak i w tych nieco bardziej klasycznych, nawiązujących do tradycyjnych rozwiązań. Już od dłuższego czasu sporą popularnością cieszą się konstrukcje z drewnianych belek. Są lubiane zwłaszcza przez dzieci, które w budkach z drewna widzą dla siebie doskonałe miejsce do zabawy.

łąwka ogrodowa

Bardzo korzystnie można urozmaicić ogród, wstawiając drewniane meble ogrodowe. Wymagają one dobrej impregnacji i przemyślenia, gdzie przechować je przez zimę, aby mogły służyć tym dłużej. Jeśli można wygospodarować trochę miejsca, warto przemyśleć postawienie w ogrodzie drewnianych elementów dekoracyjnych – wiatraków, żerdzi, kratek. Rośliny z łatwością zaadaptują te dekoracje, pnąc się po nich do góry. Z pewnością czasem trzeba będzie użyć sekatora, ale tylko dla kosmetycznych poprawek.