Front i podjazd wizytówką domu

Na pewno każdemu przytrafiło się odwiedzić przyjaciół i poczuć rozczarowanie na widok ich domu i ogrodu. Zawsze tacy dokładni, wręcz pedantyczni, a na własnym podwórzu prezentują licho wykonany, betonowy podjazd, zardzewiałą bramę, ruszające się betonowe płytki na dróżce prowadzącej do drzwi… Przykry widok, przykre wrażenie, które na długo zapada w pamięć.

Pierwsze wrażenie zostaje na długo

Bywa i na odwrót – front domu zachwyca, za to wnętrze jest bardzo umiarkowane, jak gdyby właściciele za wszelką cenę chcieli pokazać się na zewnątrz jak najlepiej, nie dbając zupełnie o to, co za drzwiami czy za domem. Żadna z postaw nie jest oczywiście godna naśladowania. Choć można nie przejmować się, tym co myślą o nas inni, warto jednak zadbać, by nasze otoczenie wystawiało nam dobrą wizytówkę. Pierwsze wrażenie, zwłaszcza negatywne, może bowiem utrzymać się bardzo długo.

podjazd

Wiele osób decyduje się na otoczenie swojej posesji solidnym murem, który chroni przed wścibskimi spojrzeniami. Mimo tak intensywnych prób odgradzania się od innych warto chociaż na trawniku przy murze zadbać o jakąś zieleń – posadzić kilka różanych krzewów, którym poza zimową opieką nie potrzeba poświęcać wiele uwagi, skosić trawę – to wystarczy, by nieco złagodzić wizerunek surowego muru. Podobnie na podjeździe – nawet skromny klomb i równo skoszona trawa zupełnie zmieniają wrażenie całości.

 

Podjazd jest tą częścią podwórza, którą może zobaczyć każdy przechodzień zaglądając przez bramę. To także pierwsze, co widzą nasi goście, wraz z frontem budynku. Dlatego warto poświęcić tej części otoczenia trochę czasu – coraz rzadziej spotyka się betonowe wylewki lub wysypane żwirem dojazdy do garażu. Nie dość, że wygląda to bardzo nieciekawie, jest też zupełnie niepraktyczne. Ziemia zalana betonem nie jest odpowiednio nawadniania, co jest nie bez znaczenia, jeśli pielęgnujemy wokół ogród… Żwir natomiast nie jest najlepszym wyborem na podjazd zwłaszcza dla ciężkich samochodów.

bruk3

O wiele wytrzymalszym materiałem jest kostka brukowa – wzory układania jej są dostępne zazwyczaj bezpośrednio u producenta. Można też zamówić je u wykonawcy. Równo ułożona kostka zapewnia solidne, trwałe podłoże. Wystarczy raz na jakiś czas zaimpregnować ją, by uchronić bruk przed wpływem czynników atmosferycznych. Sama w sobie kostka wykazuje bardzo dużą odporność na wilgoć i mróz, co w polskim klimacie jest nie bez znaczenia. Jest też bardzo odporna na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, więc bez obaw można na niej zostawić ciężki samochód, a nawet wykonać podstawowe naprawy.