Kiedy warto skorzystać z profesjonalnej pomocy?

żółte kwiaty w ogrodzie

Chętnie sama wykonuję wszystkie prace w ogrodzie, ale czasem warto zaufać profesjonalnej firmie, która oferuje usługi ogrodnicze. Nie da się samodzielnie wykonać wszystkich prac np. ze względu na brak czasu lub z powodu braku profesjonalnego sprzętu.

Tak  właśnie było w moim przypadku. Otóż zamarzyło mi się oczko wodne. Okazało się, że modernizacja terenu jest znacznie trudniejsza niż sądziłam, a wszystko przez to, że ziemia jaką mam w ogrodzie jest wyjątkowo twarda.

Aby nie musieć ciągle walczyć z łopatą postanowiłam skorzystać z usług firmy ogrodniczej. Przyjechali z małą koparką i raz dwa wykopali odpowiedni pod oczko dół, uformowali ziemię i usypali nadmiar w taki sposób, abym mogła zrobić mały wodospad. Jestem bardzo zadowolona z tego co udało mi się osiągnąć w ogrodzie.

A kiedy jeszcze przyda się pomoc?

Mój ogród jest już stosunkowo zadbany. Był w dobrym stanie już w momencie jego kupna. Jeżeli jednak kupujemy zaniedbaną posesję może okazać się, że wycinka drzew, a często także wycinka krzewów będzie konieczna, aby w ogóle myśleć o założeniu ogrodu. Jeżeli tak jest w waszym wypadku to warto pomyśleć o pomocy profesjonalnej firmy, która dzięki kosom spalinowym w dużo krótszym czasie dokona tego co nam zajęłoby długie godziny.

Nie ma co się oszukiwać – wycięcie drzew, krzewów i innych chwastów jest trudne i pracochłonne, dlatego lepiej powierzyć je profesjonalnej firmie i mieć spokój.

dom z dużym ogrodem

Równie chętnie sięgamy po pomoc gdy musimy zmodernizować teren ze względu na jego nierówności, np. z powodu dużych dołów i pagórków. Oczywiście tylko od nas zależy czy wolimy mieć całkowicie płaski ogród czy jednak chcemy, by był on “pofałdowany”.

Obecnie odchodzi się od ogrodów, które składają się jedynie z trawy, coraz chętniej wybieramy te, których wygląd przypomina naturalny teren. Takie rozwiązanie nikogo nie dziwi, gdyż ogrów, w którym są nasadzone drzewa i kwiaty sprzyja budowaniu intymnej atmosfery i daje więcej prywatności niż sam trawnik.

A co zrobimy sami?

Warto pewnie próbować wszystko robić samemu – dzięki temu wiemy, że ten ogród powstaje dzięki nam. Mamy wpływ na jego wygląd i na to co udaje nam się osiągnąć. Ale moim zdaniem nie warto walczyć za wszelką cenę – jeżeli czegoś nie da się zrobić, ze względu na to że jest to zadanie zbyt trudne i wymagające, warto odpuścić.