Spacer po ogrodzie

Dbałość o otoczenie domu i ogród nie sprowadza się tylko do kwestii estetyki. Dobrze zaprojektowany ogród oprócz tego, że cieszy oko, jest również miejscem, po którym można swobodnie i bez problemów się poruszać.

Ścieżki ogrodowe

Elementy dekoracyjne w ogrodzie nie mogą przeszkadzać w wygodnym korzystaniu z tej przestrzeni. W swoich planach projektowych warto uwzględnić także wydzielenie w nim specyficznych miejsc, w których będzie można usiąść z przyjaciółmi przy stole, przechować narzędzia czy zaszyć się w samotności między krzewami. Z kolei między tymi punktami trzeba się przecież poruszać – aby przypadkiem nie uniemożliwić swobodnego przechodzenia przez ogród lepiej już wcześniej wyznaczyć ścieżki ogrodowe, które pozwolą bez zakłóceń przechodzić między tarasem a komórką czy od grilla do domu.

ścieżka dzieci

Dobrze wytyczone ogrodowe alejki umożliwią nawet tym lepsze wykorzystanie potencjału ogrodu – mogą prowadzić przecież przez najciekawsze miejsca, tuż obok najpiękniejszych okazów roślin. Jeśli w ogródku dominują rośliny uprawne, wyraźna ścieżka pozwoli komuś nieuważnemu nie zadeptać grządki. Nie warto jednak walczyć z tym, by zwykłej ścieżki nie zarastała trawa – lepiej od razu pomyśleć o wyłożeniu jej jakimś odpowiednim materiałem, który uchroni przed niechcianymi chwastami.

Odpowiedni materiał na alejkę

Bardzo dobrym materiałem do wykorzystania na ogrodową ścieżkę jest poczciwa kostka brukowa. Nada się ona zarówno na szersze, jak i na wąskie ścieżki. Warto dodatkowo ująć ścieżkę w pewne ramy – można wykorzystać do tego gotowe krawężniki, kamienne palisady czy kamienie podobnej wielkości. Dzięki temu nie ryzykujemy, że kostka zacznie się rozchodzić na boki. Wiele osób wybiera także kamienne płyty. Jeśli są między nimi spore odstępy lub płyty mają nietypowe kształty, można wysypać odstępy między nimi drobnym żwirem, kamykami czy piaskiem.

kamienna sciezka

Bardzo ładnie prezentuje się też naturalny kamień ułożony w pozornie nieregularny sposób. Przydaje to ogrodowi wrażenia pewnej dzikości, jakby ścieżka prowadziła wprost do gęstego lasu albo nad strumień. W tym przypadku wyjątkowo można pozwolić, by odstępy zarosła trawa, tak żeby kamienie wyglądały jak najbardziej naturalnie. Będą mocno zakotwiczone w ziemi, jeśli dla pewności użyjemy specjalnej zaprawy – będzie to też łatwiejsze, niż wkopywanie pojedynczych kamieni. Trudno byłoby wówczas uzyskać równe podłoże.