Na co zwracać uwagę przy zakupie sadzonek truskawek?

cena sadzonek truskawek

Truskawki, jako jedne z najbardziej popularnych owoców, hoduje się w wielu miejscach w Polsce. Popyt na wiele odmian truskawek jest ogromny, przez co liczba szkółek wzrasta, tak samo jak ilość uprawianych odmian. W Polsce można zakupić różnorodne odmiany truskawek o dużych, czerwonych i soczystych owocach. Najwyższa jakość truskawek jest zapewniona dzięki stałej kontroli i odpowiedniej dbałości o sadzonki.

Aby odpowiednio wybrać truskawki do naszej uprawy, warto zwrócić uwagę na parę kwestii. Przede wszystkim, powinny one pochodzić od zaufanego producenta, który cieszy się uznaniem. Poza tym, musimy być pewni jakości sadzonek i czystości odmian. Kupując odpowiednie sadzonki, należy skupić się na paru kryteriach.
Sadzonki truskawek powinny być przede wszystkim:

  • Zdrowe – nie powinny zawierać chorób, pleśni i szkodników,
  • Czyste – zarówno w pojęciu odmiany, jak i ich stanu,
  • Silne – takie, które się przyjmą i zapewnia obfite plony,
  • Dopasowane według odmiany – polskie warunki pozwalają na uprawę niektórych odmian. W tym celu należy więc dopasować odmianę do warunków, jakie panują w naszym kraju. Dodatkowo, trzeba je dopasować do celu – handlu, własne potrzeby oraz przetwórstwo.
  • Dopasowanie według metod hodowania – wiele jest sposobów, w jakich hoduje się sadzonki. Gleba, osłonki oraz specjalne rynny, podwórze, szklarnie czy warunki domowe – każda odmiana musi zostać odpowiednio wybrana do naszego sposobu uprawy.
  • Sadzonki frigo, doniczkowe i wykopy, mają nieco inne właściwości i wymagania. Jeśli chcemy sadzić konkretny rodzaj, musimy wiedzieć wszystko na ich temat i odpowiednio przygotować glebę do ich posadzenia.

Sadzonki, które spełniają powyższe wymagania, są godne naszego zainteresowania. Tylko najwyższa jakość truskawek zapewni nam wysokie plony i czystość. Najlepsze warunki i regularna dbałość o truskawki na nic się zdają, jeśli odmiany nie będą czyste, a sadzonki odpowiednio wyselekcjonowane i zadbane. W tym celu, należy więc szukać szkółki/ hodowli, które posiadają specjalne uprawnienia i kwalifikacje jakości.

sadzonki truskawek

Świadectwo kwalifikacji truskawek

 

Świadectwo Kwalifikacji gwarantuje nam zdrowotność oraz czystość odmian. Hodowla czy szkółka, która posiada odpowiednie kwalifikacje, ma prawo do hodowli i sprzedaży truskawek i sadzonek na określonym terenie (najczęściej w Unii Europejskiej).
Warto również, by dana hodowla, z której kupujemy sadzonki, była pod kontrolą Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. PIORiN to instytucja, która jako jedyna w Polsce, zapewnia nam gwarancję najwyższej jakości sadzonek oraz ich owoców. Inspekcja ma bardzo wysokie wymagania, więc szkółka, która posiada ich uznanie, na pewno zagwarantuje nam odpowiedniej jakości sadzonki.

Wybierając sadzonki, musimy pamiętać, że ich typ nie jest najistotniejszy. Faktem jest, iż każda odmiana musi być zdrowa. To zapewnia nam obfite plony, co przekłada się na zysk. W tym przypadku naprawdę nie warto oszczędzać na tanim materiale. Każda sadzonka, którą zakupimy, musi być zdrowa, czysta i wolna od chorób i pasożytów. Oszczędzanie prędzej czy później wyjdzie na jaw. Różne pasożyty i choroby spowodują, że truskawki będą obumierać lub ich kształt będzie karłowaty. Poza tym, niektóre pasożyty wywołują tzw. zgniliznę korony truskawek, skórzasta zgnilizna owoców oraz czerwona zgnilizna korzeni. Owoce, poprzez niektóre pasożyty mogą szybko gnić lub wysychać. Świadectwo Kwalifikacji nadane przed PIORiN jest podstawowym kryterium w wybieraniu odpowiedniej szkółki czy hodowli.