Sadzonki frigo – podstawowe informacje

sadzonki truskawek

Sadzonki frigo są to sadzonki truskawek, jednoroczne, które cechuje specyficzny sposób przechowywania. Kopane są z matecznika późną jesienią i przewożone do chłodni w stanie spoczynku zimowego. Przed umieszczaniem w chłodni są one odpowiednio przygotowywane. W pierwszej kolejności są dokładnie oczyszczane ze wszystkich liści, które mogłyby spowodować pleśnienie. Sadzonki następnie są pakowane w folie i układane w skrzynkach. Tak odpowiednio przygotowane, wstawione do chłodni gdzie panuje zazwyczaj temperatura ok. od -1,5 do -2 stopni Celsjusza. W stanie uśpienia mogą przetrwać nawet kilka miesięcy – aż do momentu posadzenia.

Chłodna temperatura nie wpływa negatywnie na wzrost sadzonek frigo. Można nawet zaobserwować bardzo szybki, intensywny wzrost, tuż po ich posadzeniu. Pierwsze owoce dają po ok. 2 miesiącach od posadzenia.

Jaki jest podział sadzonek frigo i kiedy można je sadzić?

Sadzonki frigo można zakupić w zależności od klasy, która dotyczy wielkości pierwszego planu. Zazwyczaj sadzonki te można podzielić na 3 główne grupy. Klasa A czyli klasa ekonomiczna zawiera w sobie sadzonki frigo, których średnica korony wynosi od 8 do 10 mm. Kolejną klasą jest klasa A, gdzie średnica korony jest już większa i posiada od 10-5 mm. Ostatnią grupą cechującą się największą średnicą korony, jest klasa A+ nazywana premium. Korona mierzy w tym przypadku od 15-20 mm.

Sadzonki frigo można sadzić od lata aż do końca lipca. Warto jednak pamiętać, że decydując się na późniejsze zasadzenie tych roślin (po 10. lipca), należy obciąć kwiaty z pierwszego kwitnienia. Dzięki temu wzmocnimy roślinę, nie będzie musiała ona odżywiać zbędnych elementów, co zagwarantuje nam widocznie większy plon w kolejnym roku owocowania.

sadzonki truskawek

Kiedy warto zakupić sadzonki frigo?

Sadzonki frigo idealnie sprawdzają się do uprawy sterowanej, dlatego wiele osób dokonuje ich zakupu właśnie po to aby móc uprawiać je na większą skalę, a następnie sprzedawać. Dzięki sadzonkom frigo można dokładnie zaplanować zbiór owoców, co jest kluczowe w prowadzeniu plantacji. Co istotne, w następnych latach po posadzeniu, sadzonki będą owocowały we właściwej dla danej odmiany terminach, dlatego podczas wyboru gatunku koniecznie należy dokładnie zapoznać się z jego charakterystyką. Sadzonki frigo równie dobrze sprawdzą się w przydomowych ogródkach. Sadzonki te gwarantują nam dobre przyjęcie się roślin, zazwyczaj bez konieczności nawadniania. Ponadto zdecydowanie się właśnie na ten rodzaj eliminuje ryzyko zimowego przemarznięcia sadzonek. Dzięki tym cechom sadzonki truskawek frigo są chętnie wybierane zarówno przez osoby indywidualne, które chcą wykorzystywać truskawki dla własnych korzyści, jak i przez właścicieli większych plantacji, którzy owoce te uprawiają na sprzedaż.

Zalety sadzonek frigo

Sadzonki frigo posiadają wiele zalet, które sprawiają, że stają się one coraz popularniejsze i są z roku na rok chętniej kupowane. Sadzonki frigo zapewniają nam, że posadzone będą szybko i wyrównanie rosnąć. Sadzonki te ponadto ograniczają rozwijanie się i pojawianie chorób, które zazwyczaj rozwijają się na liściach takich jak plamistość czy mączniaki. Dużą zaletą jest fakt że sadzonki te można posadzić niemal w każdym momencie i dokładnie przewidzieć, kiedy pojawią się plony. Jest to ważne z punktu widzenia zwłaszcza plantatorów, jednak nawet osoby, które zdecydowały się na posadzenie sadzonek frigo we własnym ogródku, z pewnością docenią taką możliwość.