Stylowe płytki tarasowe

Dzisiaj właściwie nie sposób spotkać domku jednorodzinnego, który nie miałby tarasu. Mogą być niewielkie i całkiem spore, bezpośrednio na gruncie lub nieco nad ziemią, z szerokimi schodami lub bez nich. Dlaczego kochamy tarasy? Bo łączą dom i ogród, stwarzając doskonałą przestrzeń do spotkań towarzyskich lub spokojnego wypoczynku.

Rozwiązania popularne i niekorzystne

Sam taras zazwyczaj powstaje na bazie betonowej wylewki, na której przygotowuje się podłoże do wyłożenia płytkami. Podłoże powinno być tak zaplanowane, by odprowadzało wodę deszczową i nie chłonęło wilgoci. Wiele zależy od samego materiału, którym chcemy wyłożyć powierzchnię tarasu – jeśli używamy drewna, betonowa wylewka tylko zaszkodzi. Deski należy ułożyć na przygotowanych wcześniej podporach. Zaletą tej konstrukcji jest jej lekkość – można ją łatwo złożyć a nawet przenieść w inne miejsce bez uszkodzeń. Niestety drewno wymaga dokładnej i czasochłonnej pielęgnacji. Trzeba co najmniej raz do roku smarować belki i deski olejem, preparatami impregnującymi – nie jest też bardzo trwałym materiałem.

drewno

Drewno wygląda pięknie, ale jest
niepraktyczne i trudne w utrzymaniu.

Najpopularniejszym rozwiązaniem są płytki tarasowe, które mogą służyć przez długie lata. Zazwyczaj wykonane są z mieszanin kruszywa kamiennego i cementu, tak że do złudzenia przypominają naturalny kamień. Jeśli cały dom utrzymany jest w jasnych tonacjach, stylem nawiązując do krajów basenu Morza Śródziemnego, doskonale będą do niego pasować płytki trawertynowe. Ich biały kolor i prostota znakomicie uzupełnią wykończenie domu. Natomiast dla budynków utrzymanych w nieco bardziej tradycyjnych tonach świetnie sprawdzą się płytki tarasowe przypominające porowatą strukturą łupek czy pylisty wapień.

Co może zaoferować dobry producent

Zazwyczaj producent oferuje w obrębie jednego modelu komplet płytek zróżnicowanych pod względem odcieni. Można dzięki temu uniknąć monotonnych plam kolorów, a nawet stworzyć wrażenie, że każda płytka jest zupełnie inna. Niektóre modele da się łączyć ze sobą – na tarasie o dużej powierzchni można wówczas stworzyć prosty wzór. Ciekawie prezentują się także płytki o półkolistym kształcie, które doskonale dopasują się do tarasów o nieregularnych kształtach.

kamienne tarasy

W krajach śródziemnomorskich popularne jest
wykładanie tarasów płytami z kamienia.

Płytki od dobrego producenta są już w procesie produkcji poddawane impregnacji, tak że na długo zachowują nowy wygląd. Jeśli dodatkowo od czasu do czasu zapewnimy im czyszczenie odpowiednimi preparatami, możemy być spokojni o trwałość ułożonej w ten sposób posadzki na tarasie.