Jak funkcjonalnie zaaranżować zaniedbany ogródek działkowy?

Sprzątanie działek Łódź

Zaniedbany ogródek działkowy można wyjątkowo łatwo przemienić w fantastyczne miejsce, którego nie zechcesz opuścić. Konieczne jest w tym celu wykonanie kilku prac, dzięki którym znów będzie mógł wydawać plony i cieszyć oczy. Jakie to prace i od czego warto zacząć?

Zacznij od usunięcia chwastów

Zachwaszczony, zarośnięty ogródek to częsty widok, niezachęcający do zbyt długiego pobytu. Nierzadko konieczne jest zaczęcie od porządnego wykoszenia terenu. Tutaj już jednak zwykła kosiarka musi nierzadko pójść w kąt na rzecz kosy spalinowej. Gdy już uporasz się z wysoką trawą, przejdź do chwastów.

Pamiętaj o wycięciu starych uschniętych konarów, postaraj się jednak nie usuwać do spodu wszystkiego. Czasem zdarza się, że niektóre rośliny i drzewa daje się jeszcze uratować.

Rozplanuj swój ogródek

To prawda, że widok podniszczonej altany lub rozwalającej się szopy nie wygląda przekonująco, lecz czasem wystarczy dokonać jedynie kilku prac naprawczych, które będą znacznie tańsze, niż budowa nowych obiektów. Możesz też rozebrać stare budynki gospodarcze i z materiałów nadających się do ponownego użytku zbudować je od nowa w innym miejscu, zgodnie z Twoim planem.

Sprzątanie działek Łódź

Przeprowadź dezynfekcję

Znajdujące się na działce szopy, altany czy też domki po długim czasie porzucenia stają się siedliskiem nieczystości niebezpiecznych dla Twojego zdrowia. Odchody zwierząt, wilgoć, pleśń, grzyb i ogromna ilość śmieci to niebezpieczne połączenie, w przypadku którego czasem lepiej powierzyć sprzątanie działek specjalistom np. z firmy Vector.

Przygotuj podłoże

Konieczne będzie wykonanie kilku zabiegów, by odżywić ziemię i poprawić jej ogólną jakość. Zadbaj na początek o przekopanie ogródka, dzięki któremu podniesie się żyzność gleby. Zatroszcz się także o odpowiedni nawóz, który możesz wykorzystać zarówno w miejscu sadzenia roślin, jak i na trawniku.

Aby uniknąć wkładania wysiłku w uprawę niewłaściwych roślin, zbadaj odczyn gleby, dzięki czemu dowiesz się, jakie owoce, warzywa i kwiaty będą najlepiej na niej rosły.

Zakup nowe rośliny

Kiedy już uporasz się z niepotrzebnymi przedmiotami, chwastami i przygotujesz podłoże, przyjdzie czas na zakup i posadzenie roślin. Rozlokuj je zgodnie ze swoimi planami, według których ustalisz, w którym miejscu chcesz urządzić ogród warzywny, a w którym kącik wypoczynkowy i rabatki z kwiatami. Pamiętaj o tym, by zapewnić każdej roślinie odpowiedni dla niej poziom nasłonecznienia. Jeśli nie masz zbyt wielkiego doświadczenia w ogrodnictwie, zacznij od roślin niezbyt wymagających.

Zaprojektuj ogrodzenie

W zależności od efektu, jaki chcesz uzyskać poprzez ogrodzenie swojej posesji (zwiększone bezpieczeństwo, większa prywatność), rozważ wybór rodzaju ogrodzenia. Aby Twój ogród był jeszcze bardziej przytulny, puść wzdłuż ogrodzenia rośliny pnące (np. róża, winobluszcz), które nie tylko dodadzą uroku, lecz też utrudnią ciekawskim sąsiadom obserwowanie Twojej działkowej aktywności.

Zaaranżuj miejsce wypoczynku

Aranżacja kącika, w którym będziesz zażywać relaksu, będzie najprzyjemniejszym etapem. Wybierz w tym celu komfortowe meble, a także aranżację, w której poczujesz się najlepiej. Obecnie możliwości jest wyjątkowo dużo: nawet stare, ceglane ruiny możesz łatwo przerobić na niesamowicie piękny kącik, z którego nie zechcesz wyjść.

Sprzątanie działek Łódź

Jak zabezpieczyć ogródek działkowy?

Działka to z definicji miejsce, w którym nie będziesz przebywać non stop przez cały rok. Oznacza to, że pod Twoją nieobecność może być ona narażona na atak wandali lub złodziei. Aby tego uniknąć, pamiętaj, że zabezpieczenie ogródka działkowego jest równie ważne, jak ochrona domu rodzinnego. Przemyśl zatem zainstalowanie kamer lub alarmu, dzięki którym będziesz skutecznie płoszyć intruzów.

Postaraj się również o dobre relacje z innymi działkowcami – dzięki temu zyskasz szansę na bieżące informacje na temat tego, co się dzieje w okolicy pod Twoją nieobecność. Zadbaj o zabezpieczenia szczególnie wtedy, gdy na terenie działki znajdują się wartościowe przedmioty.

Dobrze zaplanuj prace na działce!

Aranżacja ogródka działkowego może być niezwykle przyjemną pracą, zwłaszcza jeśli lubisz pracę na świeżym powietrzu i już od dawna marzy Ci się kawałek oazy spokoju. Pamiętaj jednak o tym, by do planowanych prac podejść z głową i nie zaniedbywać swojego bezpieczeństwa podczas ich przeprowadzania – zwłaszcza gdy będziesz potrzebować pomocy z dezynfekcją i usunięciem starych przedmiotów.

Vector – sprzątanie działek Łódź:

Adres: Orzechowa 9/3, 94-205 Łódź
Telefon: 725 392 578
E-mail: uslugi.sprzatajace@onet.pl
WWW: https://vector-uslugi.pl/